Rengeteg olyan projektet találsz a blokkláncon, ami csak azért készült, hogy átverjenek. Ebben a bejegyzésben ahhoz találsz segítséget hogy kiderítsd, vajon scam token-e!
A blokkláncot nagyon sokan a könnyű pénz ígérete miatt kezdték el használni, de sajnos nem veszik a fáradtságot, hogy utánanézzenek a projekteknek, mielőtt pénzt fektetnének bele – majd elveszítsék azt.
Ezért készült a Biztonságban a Blokkláncon című tananyagunk, amelyből megtanulod, hogyan használd a blokkláncot a lehető legkevesebb rizikóval.
Ebben a bejegyzésben 7 pontba szedve megtalálod, hogyan ellenőrizd le egy token valódiságát.
DYOR – Do Your Own Research
Azaz végezd el a saját kutatásod – biztosan sokszor kaptad ezt a tanácsot, de anélkül, hogy tudnád minek nézz utána, nem különösebben jó tanács. Hiszen tapasztalat nélkül nem fogod tudni, mit keress. Ez a bejegyzés végigvezet a lépéseken.
Most az Ethereum láncot használjuk a példánkhoz, de az összes többi nagyon hasonló.
Egy token okosszerződés címét megtalálhatod a hivatalos weboldalán, az etherscan hivatkozó oldalán, vagy olyan oldalakon mint például a coingecko.
1 – Ellenőrizd a kódot az Etherscanen
Nézd meg például ennek a tokennek a kódját az etherscanen.
Ha valami nem hitelesített, az jó eséllyel scam. Hiszen ha valaki nem akarja publikussá tenni a kódot, annak oka van. Általában az, hogy beépített hibák, vagy kiskapuk vannak benne, amikkel aztán hozzájuthat a tárcád tartalmához.
Ez itt viszont egy hitelesített szerződés, ahol látszik a kód maga.
2 – Nézd meg a hozzászólásokat
Az Etherscanen kattints a comments fülre, és nézd meg, van-e hozzászólás. Ha valaki már ott scamnek hívja, akkor nagy eséllyel az is. Ha belefutottál ilyesmibe, Te is szólj hozzá. Persze még itt is megpróbálják átverni a hozzászólókat, amikor segítséget kínálnak. A Biztonságban a Blokkláncon tananyagban erről az átverési módról is tanulhatsz!
3 – Ellenőrizd a szerződést a Google-ben
Ha a Google keresőbe beírva a címet nem kapsz konkrét eredményt (azaz például egy white paper vagy saját weboldal), nagy valószínűséggel egy scam projektet találtál.
4 – Ellenőrizd a hitelesített listákat
Ha nem találod a tokent a Coingecko listájában, vagy fent van a DappRadar feketelistáján, inkább engedd el. Nagy valószínűséggel scam.
Ha valami ilyen, vagy hasonló üzenet vár a token explorerben, kezeld a tokent fenntartásokkal.
Minden hivatalos projekt megosztja az információkat a token explorer oldalakkal.
5 – Ellenőrizd a kereskedett mennyiséget
Az olyan oldalak mint a CoinGecko, listázzák azt is, milyen exchangen található meg a token és mekkor az ott kereskedett mennyiség.
Ha csak decentralizált market makereken (uniswap, stb.) található meg, és a kereskedett mennyiség is alacsony, valószínűleg scam. De legalábbis felesleges vele foglalkoznod.
6 – Ellenőrizd a likviditást
Nagyon könnyű leellenőrizni egy-egy token likviditását olyan oldalakon mint a Uniswap, vagy más hasonló AMM.
A likviditás egy okosszerződésbe zárt token mennyiséget jelent, amit a felhasználók vételre vagy eladásra (váltásra) használhatnak.
Ha ez nagyon alacsony, és csak egy, vagy néhány páron elérhető, ne foglalkozz a tokennel mert nem fogod tudni eladni.
Ha a likviditás alacsonyabb, mint 100.000 USD, és/vagy nagyon gyorsan csökken, valószínűleg scammel állsz szemben.
Amikor DEX-et használsz (decentralised exchange), nézz meg még néhány alapvető dolgot:
- Volume (tranzakciók összege) – mekkora a kereskedett összeg egy adott időintervallumban
- Counts – a váltások száma
- Wallet number – egyedi tárcák száma, amik interakcióba léptek a szerződéssel
Ha ezek bármelyike gyanús (gyanúsan alacsony) akkor a projektet kerüld el.
7 – Ellenőrizd le erre szakosodott szolgáltatásokkal
A Tokensniffer például végez egy automatizált auditot a szerződésen. Minél alacsonyabb a pontszám, annál nagyobb a scam valószínűsége.
Lehetséges, hogy Honeypot scam? Kiderítheted józan parasztésszel, vagy használhatsz olyan segítséget, mint a Honeypot detector.
Tanuld meg a DexTools használatát, amely valós időben mutatja meg egy-egy token értékét.
Scammerek mindig voltak és lesznek is. Kövesd ezeket a tanácsokat és a józan eszed, hogy ne dőlj be nekik. A Biztonságban a Blokkláncon tananyag kizárólag erről szól – megtanulhatod belőle, hogyan legyél biztonságban online és a blokkláncon.