Mi az a Uniswap?
A Uniswap egy decentralizált kriptodevizaváltó protokoll, ami elképesztően rövid idő alatt tett szert hatalmas népszerűségre, és igazi DeFi forradalmat indított el társaival.
Hogy meg tudd ítélni, mekkora hatással volt a kripto-térre: váltási volumenben felülmúlta a Coinbase-t.
A decentralizált váltók már itt vannak egy ideje – alapvetően okosszerződések gyűjtőhelyei, amelyek lehetővé teszik, hogy a vágyott kriptodevizát egyenesen a tárcádból válthasd. Nincs szükség harmadik félre, centralizált váltókra, nincs KYC és várakozási idő, hogy elkölthesd amit vettél.
A Uniswap az Ethereum blokkláncnak és az azon készíthető okosszerződéseknek hála az alábbiakra használató:
- tokenek átváltására
- likviditás biztosítására a válaszott kriptodevizapáron
- NFT kereskedelemre
Jelenleg a következő láncokon használható:
- Ethereum
- Arbitrum
- Optimism
- Polygon
- Base
- BNB Chain (Binance)
- Avalanche
- Celo
A Uniswap előnyei
Van néhány elég menő tulajdonsága, mint például:
- Anoním – nincs KYC (tudod, amikor elő kell szedned a gázszámlát, hogy igazold, hol laksz). Egyedül a MetaMask-ra, vagy hasonló tárcára van szükséged hozzá.
- Biztonságos – mivel nem tárol tokeneket, pont olyan biztonságos, mint az Ethereum blokklánc maga. Az okosszerződéseket auditálják.
- Új tokenek – bárki készíthet egy új ERC-20-as tokent, és azt ETH-val párosítva egy új devizapárt hozhat létre (likviditás). Tehát, itt találod meg leggyorsabban az új tokeneket.
- Alacsony díjak – a centralizált váltók 0,5% körüli díjával szemben a Uniswap 0,3% díjat számol fel
- Trustless – a centralizált váltókkal ellentétben itt Te birtoklod a privát kulcsokat, így senki más nem férhet hozzájuk.
A Uniswap hátrányai
Semmi sem fenékig kolbász, a Uniswapnak is vannak hátrányai.
- Ethereum blokklánc díjai – azaz a rettegett GAS Fee… mivel az ethereum blokkláncon fut, azokat az okosszerződéseket használja, amiknek a díját ETH-ban fizetjük. Mivel ez nagyban leterheli az Ethereum blokkláncot, a díjak sokszorosukra növekedtek. Az ETH 2.0 (talán néhány éven belül) megoldja ezt a problémát.
- Sikertelen tranzakciók – ha nem jól állítod be a GAS díjakat (vagy a legolcsóbbal próbálkozol), a tranzakciók sokszor sikertelenek, de a GAS díj legalább elveszik ilyenkor…
- Scam tokenek – ami az előnye annak, hogy bárki készíthet egy tokent és adhat likviditást a váltóhoz, a hátránya is. Volt olyan 6 óra a platform életében, amikor a felkerült tokenek 35%-a scam volt.
A Uniswap használata
Ha videón néznéd meg, tessék:
Ha olvasnál:
A platform felhasználói (akár Te is) adják a likviditást (devizapárokat), ez teszi lehetővé az átváltást egyikről a másikra. Amikor befizetsz egy devizát a pool-ba, megkapod a másik devizát mint ellenértéket.
Mivel ez egy nyitott protokoll, bárki használhatja, és bárki készíthet is hasonló alkalmazást (lást SushiSwap), de még mindig az eredeti a legnépszerűbb.
Nyiss egy MetaMask tárcát
Szerencsére vagyunk olyan jófejek, hogy ezt egy videón megnézheted, ha magadtól nem boldogulnál:
A Uniswapot használhatod egyébként más ERC-20-as tárcákkal, mint például a Trust Wallet, a Coinbase vagy éppen a Uniswap saját tárcájával. De mivel a MetaMask a böngésződbe épül be, szerintünk ez a legjobb, na.
Ethereumra szükség lesz
Ez fontos, mivel nélkülözhetetlen a vásárláshoz. Ha már vannak más altcoinjaid, akkor is ETH-ban fizeted a váltási költségeket.
Hogy mennyit vásárolsz, rajtad múlik, de fontos, hogy fedezze a vásárlást és a tranzakciós költségeket (GAS) is.
Előbbit megtalálod, ha egyszerűen beírsz egy devizapárt a Uniswap felületén, a díjakat pedig legegyszerűbben az etherscan felületén tudod megnézni.
Figyelj arra is, hogy az ETH-t el is kell juttatni a tárcádba, ez is pénzbe kerül.
A legegyszerűbben a Coinbase-n tudsz ilyet venni, ha segítségre lenne szükséged a regisztrációhoz, itt találsz hozzá leírást (tipp: add meg az ‘addingyen’ kódot).
Irány a Uniswap
Katt ide, ahol elolvashatd a dokumentációt (amúgy érdekes), majd a launch app-ra kattintva a váltóhoz jutsz, ahol ez a kép fogad:
Kattints a ‘connect to a wallet’ gombra a jobb felső sarokban, és válaszd a MetaMask-ot (vagy amilyen tárcád van).
A MetaMask popupban jelentkezz be és fogadd el a feltételeket.
Token kiválasztása
Mivel kezdésnek valószínűleg EHT-d van csak, a felsőt ne piszkáld. Az alsóra kattintva kiválaszthatod a tokeneket, vagy válthatsz egy másik listára, mivel a Uniswap már ezeket is támogatja.
Ha nem találod álmaid shitcoinját, akár hozzá is adhatod, ilyenkor nem kell mást tenned, mint hozzáadni a token okosszerződés-címét. Ezt a legegyszerűbben a coingecko-n találod meg.
Csak másold le a címet és illeszd be a Uniswapon, ilyen egyszerű.
Vagy akár beillesztheted az alábbi link végére, ekkor a token Uniswap oldalára jutsz, ahol egyből kereskedhetsz is vele.
Természetesen ilyenkor megjelenik egy figyelmeztetés, hogy akárki létrehozhat ilyen tokent, vigyázz vele, blablabla. Vigyázz vele!
Ezután add meg, hogy mennyi ETH-t szeretnél elkölteni, ha az összeset, kattints a ‘MAX’-ra. De megadhatod a vásárolni kívánt token darabszámát is, ha inkább abból indulnál ki. Bármelyikbe írsz, a másik automatikusan kitöltésre kerül a váltási értékkel.
Itt figyelj a ‘slippage tolerance’ sorra – minél kissebb ez a szám, annál nagyobb esély arra, hogy a tranzakció nem megy végbe.
Gyakorlatilag azt jelenti, hogy mennyi árváltozást tolerálsz a tranzakció során.
A Price Impact pedig azt mutatja meg, hogy a tranzakciód mekkor hatással lesz az adott kripto árára. Minél nagyobb az összeg (vagy nagy a jelenlegi pool likviditásához képest), annál nagyobb változást hoz az árban.
Ha minden megfelelő, kattints a swap-ra.
Itt mégegyszer átnézheted, hogy minden rendben-e, majd kattints a Confirm Swap-ra.
Ezután a MetaMask-ban (vagy az általad választott tárcában) is engedélyezned kell a tranzakciót a díjakkal együtt.
Ha mindennel elégedett vagy, kattints a Confirm gombra.
Innentől Isten, és az Ethereum blokklánc kezében van a tokenek sorsa, de ha minden rendben megy, pár percen belül végbemegy a tranzakció – amit követhetsz az etherscanen a visszaigazoló ablakban megjelenő linkre kattintva.
Jelenleg az Ethereum blokklánc pont a DeFi miatt extrém terhelésnek van kitéve, ezért a tranzakciók tovább tarthatnak a megszokottnál, illetve többe kerülnek.
Tokenek kezelése
Ha végbement a tranzakció, a MetaMask tárcádban megtalálod a vásárolt tokent.
De mi van, ha nem látod?
Nem kell kétségbe esni, előfordul, hogy itt is hozzá kell adni a tárcához, ahogy néhány bekezdéssel feljebb tetted a Uniswap felületen.
Kattints a tárca alján található ‘Add Tokens’ gombra, majd vagy írd be a token nevét, vagy, ha nem található, a ‘Custom Token’ fülre kattintva illeszd be az okosszerződés címét, majd kattints a Next-re.
Innentől a token a tiéd, azt kezdesz vele amit akarsz. Add el, vagy tartsd meg, csak rajtad múlik.
Tetszett amit olvastál? Oszd meg másokkal is! Véleményed van? Szólj hozzá lejjebb!