Mostanában a Retik Finance-től hangos a kripto-twitter, milliók ömlenek (dollárban) az ICO-jukba, mert a DeFi új korszakát hirdetik. De van a hangzatos marketingkampány mögött bármi?
Centra Tech
Érdemes egy kicsit távolabbról kezdeni a történetet, méghozzá Ray Trapanival és a Centra Tech nevű cégével, amiről a Netflix egy remek sorozat formájában emlékezett meg.
Elképesztően unszimpatikus főhősünk egy átverés keretében a haverjaival elindított egy céget még az ICO időszakban. Ez kizárólagosan arra fókuszált, hogy pénzt csaljon ki emberektől egy soha meg nem valósuló tokenkibocsátás mögé bújva.
Megvolt a szép weboldal, amin olyan ígéretek voltak olvashatók, minthogy egy olyan bankkártyát fognak kibocsátani, aminek a segítségével mindenféle váltások és kínlódás nélkül tudod elkölteni a kriptovalutádat.
Persze szépen lassan kiderült, hogy az egész csak egy átverés, de addigra a lelkes hívők több tízmillió dollárt öntöttek a kamuba.
Pedig még komoly techcégeket is sikerült rávenni a befektetésre, a vége persze az lett, hogy az egyik alapítót lecsukták 8 évre.
Sajnos pont az ötletgazda úszta meg…
Tehát, itt volt egy cég, ami azt ígérte, hogy megreformálja a DeFi-t és egy olyan bankkártyát ad a kezedbe amivel kényelmesen elköltheted a kriptódat, és még a token árfolyamváltozásából is jól jöhetsz ki.
Retik Finance
A Retik Finance nem kisebb dolgot állít, minthogy megreformálja a DeFi-t, és egy olyan bankkártyát ad a kezedbe, amivel kényelmesen elköltheted a kriptódat, és még a token árfolyamváltozásábó is jól jöhetsz ki.
Persze vannak itt még olyanok is, mint mesterséges intelligenciával felturbózott P2P lending platform, DeFi tárca, kripto fizetési platform és hasonlók.
Minden, ma hangzatos hívószó előkerül – miközben egyenlőre a weboldalon található hangzatos ígéretek mellett semmi nem látszik.
Intő jelek
Az egész egyszerűen túl jól hangzik – különösen ahhoz képest, hogy gyakorlatilag semmilyük sincs a hangzatos ígéreteken kívül.
Bankkártya
KYC nélküli bankkártyát ígérnek (sok szerencsét hozzá), de a Retiknél azonosítani kell(ene) magadat. Akkor hogy is van ez?
Plusz a KYC oldalukon sincs más egy ígéreten kívül, hogy majd lesz…
Anoním alapítók
A Centra Tech-től eltérően – ahol a tagok simán csak hazudtak a LinkedIn profiljukban – itt anoním csapat áll a ‘projekt’ mögött, tehát hazugsággal nem lehet őket vádolni. Mert nincs kit.
Magával az anonimitással egyébként nincs probléma, kiváló kripto-projektek működnek ismeretlen háttérrel – valahol ez lenne a kripto lényege. Hogy bárki, akár név nélkül alkothat valami hasznosat. Ez esetben viszont inkább hátránynak tűnik, hiszen a pénzgyűjtésen kívül más nem történik egyenlőre.
Audit
Az audit a kripto-világban egy érdekes kérdés. Mivel ezért az auditálás alatt lévő cégek fizetnek, ezért egy auditor általában elég ‘finoman fogalmaz’ a hibák leírásánál.
A Certik auditjában ennek megfelelően egész jóra értékeli a céget (BBB).
De ha például a de.fi platformon kizárólag az okosszerződésre fókuszálunk, érdekes dolgokat találhatunk.
Nincs likviditás – ez érthető, hiszen (még?) nincs token.
Dump risk – (egyenlőre?) egy privát tárca tárolja a tokenek nagy részét. Ez a tárca persze a piacra is öntheti az egészet, ezzel az árak esését okozva.
Likviditási problémák – a de.fi algoritmusa érzékelte a liquidity pool kiürítését ami a token eladását lehetetleníti el. Persze jelen állás szerint ez lehetett egy teszt-pool is.
A solana-gyilkos
Ezt hallom a kommunikációjukban, hogy a Retik lesz az új Solana.
Mégis hogyan? A Retik Finance nem egy új blokklánc.
Alacsony tranzakciós költségek
A token az Ethereum láncon van, a költségek a mindenkori költésgek lesznek, amik nem olcsók.
Média
Megnyugtató lehet, hogy a nagy platformok (cointelegraph, coinmarketcap, yahoo finance, stb.) mind lehoztak cikket a Retik Finance-ről.
Apró probléma, hogy ezek mind sajtóközlemények (press release), tehát a Retik fizet a megjelenésért.
Még a bitcoinbázis is lehozott egy bejegyzést, amiben 2024 három kihagyhatatlan tokenje közé válogatta. De ez esetben is ‘vendég’ szerzőtől származik a cikk, ezért a bejegyzés tartalmáért felelősséget nem vállalnak.
Nyeremények
Természetesen(?) giveaway is indult, amivel más felhasználók meghívására ösztönzik a befektető szerencsevadászokat. Ez ilyen típusú platformoknál ez általában intő jel.
Trustpilot értékelés
Alapvetően 1 és 5 csillagos értékeléseket találsz a Retik Trustpilot értékelésénél.
Az 5 csillagos értékelések valószínűleg fizetettek és/vagy hopiumot szívtak – esetleg még reménykednek, hogy ebből lehet valami.
Scam-e a Retik Finance?
A jelenleg elérhető információk mind arra mutatnak, hogy ez nem több pénzgyűjtő akciónál, ezért én legalábbis messze távol tartom magam tőle.